A SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

21 yaşını doldurmuş bireylerin 2 tekerlekli 35 kv üstü güçlerdeki motosikletleri kullanma yetkisini veren ehliyet tipidir.

 0  34
A SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

A sınıfı ehliyet motosiklet için ehliyet sınıfları arasında en avantajlı olanıdır. 
İki veya üç tekerlekli, içten yanmalı motora sahip, bir veya iki kişilik bisiklet benzeri ulaşım araçlarına motosiklet denilmektedir. Ülkemizde motosiklet kullanabilmek için ehliyet yani sürücü belgesi almalısınız. 

A sürücü belgesi yani A ehliyet de motosiklet kullanmanız için almanız gereken ehliyet sınıflarından bir tanesidir. A ehliyet en kapsamlı motosiklet ehliyeti olarak geçmektedir. Peki A sınıfı sürücü belgesi sahibi olanlar hangi araçları kullanabiliyorlar?

A ehliyet hangi araçları, motorları kullanır?

Motosiklet için ehliyet sınıfları arasında en avantajlı olanı A sınıfı ehliyettir. A sınıfı ehliyet alan kişiler;

Güç sınırı 35 kv (kilovat) üstü olan ve güç ağırlık oranı 0.2’yi geçen iki tekerlekli motosikletleri,

Güç sınırı 35 kilovatı aşan, 21 yaşını geçmemiş üç tekerlekli motosiklerleri,

Kullanabilmektedirler. Bunun yanında A2 ehliyet, A1 ehliyet ve M sınıfı ehliyet sahibi olan kişilerin kullandıkları tüm motosikletleri de kullanabilirler. Şayet motosiklet ehliyeti almak istiyorsanız ve gerekli şartları sağlıyorsanız trafikkanunu.com olarak kesinlikle A sınıfı sürücü belgesi almanızı öneririz.

A sınıfı sürücü belgesi alma şartları nelerdir?

A sınıfı sürücü belgesi almak istiyorsanız bazı şartları sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yaş şartı. A sınıfı ehliyet almak için 24 yaşını tamamlamış olmalı veya en az 2 yıllık A2 sınıfı sürücü belgesi sahibi olmanız gerekmektedir.

Bunların dışında;

En az ilkokul mezunu olmak,
Motosiklet kullanmasına engel bir sağlık sorunu bulunmamak,
A sınıfı sürücü belgesi almak için aranan diğer başvuru şartları arasında yer almaktadır.

A sınıfı sürücü belgesi nasıl alınır, çıkarılır?

Yukarıda vermiş olduğumuz şartları sağlayanlar A sınıfı sürücü belgesi almak için başvurularını gerçekleştirebilirler. Bunun için öncelikle bir sürücü kursuna yazılmanız gerekmektedir. 

Burada; trafik bilgisi, araç tekniği ve ilk yardım teorik derslerini aldıktan sonra e-sınav olarak gerçekleştirilen ehliyet sınavına girmelisiniz. Ehliyet sınavını geçen sürücü adayları daha sonra pratik yani direksiyon eğitimlerini alarak direksiyon sınavına katılmalılar. Bu sınava kendi motosikletiniz ile girebilirsiniz. 

Bu sınavı da başarı ile geçen adayların artık tek yapmaları gereken nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunarak A sınıfı sürücü belgelerini çıkarma işlemlerini tamamlamaktır. İşlemler tamamlandıktan sonra 2 hafta içerisinde yeni sürücü belgeniz PTT ile tarafınıza gönderilecektir. İstenilen evraklar ile daha detaylı açıklamaları ise “Ehliyet Çıkarma Aşamaları” sayfasından öğrenebilirsiniz.

A sınıfı ehliyet fiyatları ne kadardır?

Günümüzde ehliyet almak için oldukça yüksek tutarlarda ücret ödemek zorunda kalıyoruz. A sınıfı sürücü belgesi almak isteyenler; sürücü kursu ücreti, e-sınav giriş ücreti, ehliyet harç ücreti ve direksiyon sınavı ücreti gibi tutarları ödemek zorundadırlar.

A SINIFI EHLİYET FİYATLARI

Sürücü kursu: 5.900 TL
Teorik ders saat ücreti: 50 TL
Ders ücreti: 1.700 TL
Direksiyon ders saat ücreti: 300 TL
Ders ücreti: 4,200 TL

A SINIFI EHLİYET HARÇ FİYATLARI

A, A1, A2 ve F Sınıfı İçin Harç Ücreti: 825 TL,
Değerli Kağıt Bedeli: 624 TL,
Vakıf Payı: 145 TL,
Toplam: 1.594 TL

EHLİYET SINAVI GİRİŞ ÜCRETLERİ

Ehliyet harçları devlete, ehliyet sınavı ücreti ise MEB’e ödeniyor.

İlk defa ehliyet alanlar için Teorik Sınav Giriş Ücreti: 120 TL
Direksiyon Sınav Giriş Ücreti: 160 TL
Ehliyet yükseltmek için Direksiyon Sınav Ücreti: 160 TL

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ehliyet Ehliyet ile ilgili tüm bilgileri en doğru, en detaylı ve göz alıcı şekilde sizlere sunmak. Ehliyet ve araç sürüş ile ilgili merak ettiğiniz her sonun cevabını ehliyet.info üzerinden verebilmek ve bu alanda tüm isteklerinizi karşılayabilmek için ekip arkadaşlarımız ile birlikte sürekli güncel verileri sizlere sunuyoruz.