A1 SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

A1 Sınıfı Ehliyet: iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir. Ayrıca A1 sınıfı ehliyet 16 yaşını doldurmuş, 2-3 veya 4 tekerlekli motorlu bisiklet (MOPED) sürmek isteyenlerin alması gereken ehliyet çeşididir.

 0  29
A1 SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

A1 Sınıfı ehliyeti veya diğer adı ile A1 sınıfı sürücü belgesi, motosiklet kullanmak için verilen ehliyet sınıflarından yalnızca birisidir. 

Motosikletlerde ehliyet sınıfları silindir hacmi ve tekerlek sayısı gibi değişkenler gözetilerek verilmektedir. A1 ehliyet ile en fazla 125 CC’ye kadar olan 2 veya 3 tekerlekli motosikletleri kullanabilirsiniz. 

Burada 125 CC dediğimiz motor silindir hacmidir. A1 ehliyetin kullanabileceği araçlar detaylı olarak aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır.

A1 ehliyet hangi araçları kullanabilir?

A1 sürücü belgesi 2 veya 3 tekerlekli motosikletleri kullanabilir.

Kullanacağı 2 tekerlekli motosikletler en fazla 125 CC veya 11 KW sınırını aşmamalıdır.

KW sınırının 10 katı KG değerini aşmayacak biçimde sepetli veya sepetsiz olabilir.

Kullanacakları 3 tekerlekli motosiklet 15 KW sınırı aşamaz. A1 sürücü sınıfı ehliyete sahip olanlar M sınıfı ehliyetin kullandıkları araçları kullanabilirler.

A1 ehliyet alınabilecek motorların özellikleri bu şekildedir. Buna rağmen alacak olduğunuz motosikletin A1 ehliyet sınıfına girip girmediğini bilmiyorsanız motosikletinizi yorum bölümümüzde yazarsanız hangi ehliyet sınıfını almanız gerektiği hakkında detaylı bir şekilde yardımcı olabiliriz.

A1 ehliyet alma şartları nelerdir?

En az ilkokul mezunu olmak
A1 ehliyet alma yaşı 16’dır. 16 yaşını doldurmuş olan vatandaşlarımız A1 sürücü belgesi almak için başvurularını gerçekleştirebilirler.
Motosiklet kullanmanıza engel bir sağlık durumunuzun olmaması gerekmektedir.
Sürücü belgeniz süresiz olarak geri alınmamış olmalıdır.
Bu şartları sağlayan kişiler A1 ehliyet almak için müracaat edebilirler.

A1 ehliyet nasıl alınır?

A1 ehliyet almak için öncelikle bir sürücü kursuna  kayıt olmalısınız. Sürücü kursuna kayıt olduktan sonra burada gerekli olan teorik ve pratik eğitimleri alacaksınız. 

Eğitimlerinizi aldıktan sonra A1 ehliyet sınavına yani e-sınava girmeniz gerek. Bu aşamayı başarı ile geçenler sürücü kurslarında  uzman kadromuzdan direksiyon eğitimini alacaklar. Kursumuzdan direksiyon eğitiminize kendi motosikletinizi ile gidebilirsiniz. Akabinde de direksiyon sınavına katılmalısınız. 

Tüm bu aşamaları başarı ile tamamlarsanız Sürücü Kursundan alacak olduğunuz dosya ve diğer belgelerle beraber nüfus müdürlüğüne müracaat ederek A1 ehliyet alma işlemlerini tamamlamalısınız. 

Artık yeni sürücü belgeniz tarafınıza 2 hafta içerisinde kargo ile gönderilecektir. 

A1 SINIFI EHLİYET FİYATLARI

Sürücü kursu: 5.074 TL
Teorik ders saat ücreti: 50 TL
Ders ücreti: 1.700 TL
Direksiyon ders saat ücreti: 241 TL
Ders ücreti: 3,374 TL

A SINIFI EHLİYET HARÇ FİYATLARI

A, A1, A2 Sınıfı İçin Harç Ücreti: 825 TL,
Değerli Kağıt Bedeli: 624 TL,
Vakıf Payı: 145 TL,
Toplam: 1.594 TL

EHLİYET SINAVI GİRİŞ ÜCRETLERİ

Ehliyet harçları devlete, ehliyet sınavı ücreti ise MEB’e ödeniyor.

İlk defa ehliyet alanlar için Teorik Sınav Giriş Ücreti: 120 TL
Direksiyon Sınav Giriş Ücreti: 160 TL
Ehliyet yükseltmek için Direksiyon Sınav Ücreti: 160 TL

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ehliyet Ehliyet ile ilgili tüm bilgileri en doğru, en detaylı ve göz alıcı şekilde sizlere sunmak. Ehliyet ve araç sürüş ile ilgili merak ettiğiniz her sonun cevabını ehliyet.info üzerinden verebilmek ve bu alanda tüm isteklerinizi karşılayabilmek için ekip arkadaşlarımız ile birlikte sürekli güncel verileri sizlere sunuyoruz.