A2 SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

A2 sınıfı ehliyet veya diğer adı ile A2 sınıfı sürücü belgesi, motosiklet kullanabilmek için gerekli olan sürücü belgesi sınıflarından birisidir. Motosikletlerde sınıflar tekerlek sayısı ve motor gücüne göre farklılık göstermektedir.

 0  32
A2 SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

A2 Sınıfı ehliyet 2 ve 3 tekerlekli motosikletleri kullanabilmektedir. Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosiklet

Gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri A2 ehliyet ile kullanabilirsiniz.

Bunların dışında A1 sınıfına ve M sınıfına giren motosikletler de A2 ehliyet sahibi sürücülerce kullanılabilmektedir. Şayet yukarıdaki değerler ile kullanacağınız motosikletin hangi sınıfa gireceğinizi bilmiyorsanız, yorum bölümümüzden öğrenmek istediğiniz motosikletin bilgilerini iletmeniz durumunda hangi ehliyet sınıfı almanız gerektiği hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

A2 Sınıfı ehliyet alma şartları nelerdir?

A2 Sınıfı ehliyet çıkarmak için sağlamanız gereken bazı başvuru şartları bulunmaktadır.

Bunlar;

- En az ilkokul mezunu olmak,

- A2 Sınıfı ehliyet alma yaşı 18 olarak belirlenmiştir. 18 yaşını doldurmuş olan sürücü adayları A2 ehliyet almak için müracaat edebilirler.

- Motosiklet kullanmanıza engel bir sağlık durumunun olmaması ( Ehliyet için gerekli evraklar arasında sağlık raporu bulunmaktadır. Bu rapor sonucunda engel bir durumunuzun olup olmadığı tespit edilir. )

A2 Sınıfı ehliyet nasıl alınır, çıkarılır?

A2 ehliyet alabilmek için öncelikle yukarıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler bir sürücü kursuna kayıt olmalıdırlar. Sürücü kursunda gerekli eğitimler alındıktan sonra ehliyet sınavına ve akabinde de direksiyon sınavına katılacaksınız. 

Direksiyon sınavına kendi motosikletiniz ile girebilirsiniz. Tüm bu aşamaları başarı ile tamamlayan sürücü adayları ehliyetlerini almak için nüfus müdürlüğüne randevu alarak müracaat etmelidirler. 

Burada tarafınıza geçici bir sürücü belgesi verilecek ve yeni çipli ehliyetiniz 2 hafta içerisinde tarafınıza kargo ile gönderilecektir. Tüm bu süreci daha detaylı olarak “Adım Adım Ehliyet Alma Süreci” sayfamızda anlattık.

A2 Sınıfı ehliyet fiyatları ne kadardır? 

Ehliyet almak isteyen her vatandaşımızın cebinden belirli tutarlarda ücretler çıkmaktadır. Sürücü kursu ücreti, e-sınav giriş ücreti, ehliyet harç ücreti ve direksiyon sınavı ücreti vereceğiniz ücretlerdir. A2 ehliyet alma maliyeti de tüm bunların toplanması ile bulunmaktadır.

A2 Sınıfı ehliyet için A1 gerekli mi?

Deneyim şartı A2 sürücü belgesi için aranmamaktadır. Yani hiçbir ehliyet sınıfına sahip olmasanız da doğrudan A2 ehliyetinizi çıkarmak için başvuru yapabilirsiniz.

A2 SINIFI EHLİYET FİYATLARI

Sürücü kursu: 5.900 TL
Teorik ders saat ücreti: 50 TL
Ders ücreti: 1.700 TL
Direksiyon ders saat ücreti: 300 TL
Ders ücreti: 4,200 TL

A2 SINIFI EHLİYET HARÇ FİYATLARI

A, A1, A2 ve F Sınıfı İçin Harç Ücreti: 825 TL,
Değerli Kağıt Bedeli: 624 TL,
Vakıf Payı: 145 TL,
Toplam: 1.594 TL

EHLİYET SINAVI GİRİŞ ÜCRETLERİ 

Ehliyet harçları devlete, ehliyet sınavı ücreti ise MEB’e ödeniyor.

İlk defa ehliyet alanlar için Teorik Sınav Giriş Ücreti: 120 TL
Direksiyon Sınav Giriş Ücreti: 160 TL
Ehliyet yükseltmek için Direksiyon Sınav Ücreti: 160 TL

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ehliyet Ehliyet ile ilgili tüm bilgileri en doğru, en detaylı ve göz alıcı şekilde sizlere sunmak. Ehliyet ve araç sürüş ile ilgili merak ettiğiniz her sonun cevabını ehliyet.info üzerinden verebilmek ve bu alanda tüm isteklerinizi karşılayabilmek için ekip arkadaşlarımız ile birlikte sürekli güncel verileri sizlere sunuyoruz.