Almanya’da Ehliyet Sınavlarına Kürtçe Eklendi

Almanya'da yaşayan Kürt göçmenler artık ehliyet sınavlarına Kürtçe katılarak ehliyet alabilecekler. Avrupa’da bir göçmen için ikamet kartından sonra en çok ihtiyaç duyulan belgelerin başında ehliyet geliyor.

 0  8
Almanya’da Ehliyet Sınavlarına Kürtçe Eklendi

Yeni Dil Seçenekleri
Almanya, bugüne kadar ehliyet sınavları için Almanca dışında 12 dilde sınav yapılmasına izin veriyordu. Bu diller arasında Kürtçe bulunmuyordu ve Kürt göçmenler sınava Almanca, İngilizce, Arapça veya Türkçe dillerinde girmek zorundaydı. Alman hükümeti, bu yıl itibariyle diğer 12 dile Kürtçe ve Ukraynaca'yı da ekleme kararı aldı.

Kürt Toplumunun Mücadelesi
Almanya'da yaklaşık 22 milyon kişinin ehliyeti bulunuyor ve geçen yıl 982 bin kişiye ehliyet verildi. Ülkede 10 binden fazla sürücü kursu faaliyet gösteriyor. Almanya'daki Kürtler, anadillerinde sınavlara girip ehliyet alabilmek için uzun yıllar boyunca çaba harcadılar.

Bu konuda en büyük destek, Almanya Kürt Toplumu (Kurdische Gemeinde Deutschland) ve araştırmacı yazar Tobias Huch’tan geldi. Huch, Almanya'da yaşayan bir buçuk milyon Kürt’ün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak bu konuda çalışmalar yürüttü.

Tobias Huch’un Çabaları
Rûdaw TV'nin Diaspora programına konuk olan Tobias Huch, Almanya'da ehliyet sınavlarında Avrupa Birliği ülkelerinin dışındaki dillerin de bulunduğunu belirtti. Huch, “Örneğin Arapça ve Türkçe bunlardan ikisi. Bir defasında Kürt bir arkadaşım bana bu diller içerisinde neden Kürtçe olmadığını sordu ve bu bana da ilginç geldi. Çünkü Almanya’da bir buçuk milyon Kürt yaşıyor. Ben de kendisine bu konuda çalışacağıma dair söz verdim” dedi.

Ardından Ulaştırma Bakanlığı’na ulaştığını ve dilekçe verdiğini anlatan Tobias Huch, Kürt Toplumu’nun desteği ile ehliyet sınavlarının Kürtçe de yapılabilmesi için program hazırladıklarını söyledi. Huch’un ve Kürt Toplumu'nun çabaları sonucunda, Almanya'da Kürtçe ehliyet sınavlarının yapılmasına onay verildi.

Bu yeni uygulama, Almanya'da yaşayan Kürtler için büyük bir kolaylık sağlarken, aynı zamanda anadillerini kullanarak resmi belgeler alabilme imkanı tanıyor. Almanya'daki Kürt toplumunun uzun yıllar süren mücadelesi, sonunda meyvesini vermiş durumda. 

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow