BE SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

B sınıfı ehliyetin alt kategorilerinden biri de BE sınıfı ehliyettir. Bu sürücü belgesi kişilerin römork kullanmasına olanak tanır. Aynı zamanda bir aracın römork ya da karavan takılarak sürülmesine de izin verir.

 0  18
BE SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

B sınıfı ehliyetin kapsamlı bir hali olan BE sınıfı ehliyete sahip olan kişiler, ağırlığı en fazla 3500 kilo olan römorkları veya römorklarla birleşik olan araçları kullanabilir.

Üstelik BE sınıfına ait bir sürücü belgesi olan kişilerin, B sınıfı araçları kullanması da serbesttir. Bu sebepten dolayı BE sınıfı ehliyet almak kolay değil, bilakis daha zorlu bir süreçtir.

BE Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

BE sınıfı sürücü belgesi son derece geniş kapsamlı bir ehliyet türüdür. Dolayısıyla bu ehliyete sahip olan kişiler, aşağıdaki araç türlerini sadece BE sınıfına ait belgeyle başka ehliyete gerek duymadan sorunsuz bir şekilde kullanabilmektedir.

Kamyonet
Düz veya Otomatik vitesli otomobil
Karavan
Motorlu bisiklet
Römork
Karavan takılı araçlar
Traktör

BE Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

B sınıfı sürücü belgeleri üç kategori altında toplanmaktadır. Bunlar; B1, BE ve B şeklindedir. B sınıfı ehliyet ile belli bir kilogram sınırıyla otomobil ve kamyonetlerin kullanımı sağlanır. BE ehliyet sınıfında ağırlığı maksimum 3500 kg olan römorklara izin verilmiştir. Aynı zamanda bu ehliyet türü; B, B1, F ve M sınıfında yer alan araçların da başka bir sürücü belgesine ihtiyaç duyulmadan kullanılması konusunda yetki sağlamaktadır. Bu yüzden oldukça geniş kapsamlı bir içeriğe sahiptir.

Pek çok araç türü üzerinden kullanım hakkı tanıdığı için BE sürücü belgesini edinirken deneyim kıstası ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla bireylerin öncelikle B sınıfı ehliyette tecrübe sahibi olması gerekir. Bu anlamda 18 yaşını doldurmuş olması da bir kriter olarak belirlenmiştir. BE sınıfı ehliyetlerin geçerlilik süresi 10 senedir.

Eğer BE sınıfı ehliyet nasıl alınır diye merak ediyorsanız yerine getirilmesi gereken bazı kurallar mevcuttur. Uymanız gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

18 yaşını doldurmuş olmak
Direksiyon sınavından geçebilmek
Var olan sürücü belgesinin süresiz bir şekilde geri alınmış olmaması
B sınıfı ehliyet sahibi olmak
Ehliyet sahibi olmaya engel olacak herhangi bir sağlık sorununun olmaması

BE Sınıfı Ehliyete Başvururken Gerekli Olan Belgeler

Uyulması gereken şartlar dışında başvururken edinmeniz gereken bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu bağlamda birtakım evrakları toparlamanız istenir. BE sınıfı sürücü belgelerinde lazım olan belgeler şu şekildedir:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Öğrenim durumunu ispatlayan resmi kağıt
  • "Sürücü olur" sağlık raporu
  • Adli sicil kaydı
  • 2 tane güncel biyometrik fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş)
  • B sınıfına ait sürücü belgesi veya sertifikasının bir örneği
    Tüm bu kağıtları sunmanız halinde BE ehliyet süreciniz başlatılacaktır.

BE SINIFI EHLİYET FİYATLARI

Sürücü kursu: 2.900 TL
Teorik ders saat ücreti: 50 TL
Ders ücreti: 1.700 TL
Direksiyon ders saat ücreti: 335 TL
Ders ücreti: 5,360 TL

BE SINIFI EHLİYET HARÇ FİYATLARI

Harç Ücreti: 2.489,90 TL
Değerli Kağıt Bedeli: 624 TL
Vakıf Payı: 145 TL
Toplam: 3.258,9 TL

EHLİYET SINAVI GİRİŞ ÜCRETLERİ

Ehliyet harçları devlete, ehliyet sınavı ücreti ise MEB’e ödeniyor.

İlk defa ehliyet alanlar için Teorik Sınav Giriş Ücreti: 120 TL
Direksiyon Sınav Giriş Ücreti: 160 TL
Ehliyet yükseltmek için Direksiyon Sınav Ücreti: 160 TL

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ehliyet Ehliyet ile ilgili tüm bilgileri en doğru, en detaylı ve göz alıcı şekilde sizlere sunmak. Ehliyet ve araç sürüş ile ilgili merak ettiğiniz her sonun cevabını ehliyet.info üzerinden verebilmek ve bu alanda tüm isteklerinizi karşılayabilmek için ekip arkadaşlarımız ile birlikte sürekli güncel verileri sizlere sunuyoruz.