DE SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

DE sınıfı ehliyet, D sınıfı ehliyete takılacak olan ve belirli bir kilonun üzerinde olan römorklardan oluşan birleşik araçların kullanıma izin veren bir ehliyettir.

 0  5654
DE SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

D sınıfı ehliyet ile deneyim ve tecrübe kazanan kişi, DE sınıfı ehliyet almaya hak kazanabilir. DE sınıfı ehliyet, D sınıfı ehliyete takılacak olan ve belirli bir kilonun üzerinde olan römorklardan oluşan birleşik araçların kullanıma izin veren bir ehliyettir. DE sınıfı ehliyet ile kullanılacak olan araçların idare ettirilmesi zor olduğundan, bu ehliyet türünü almak sıkı bazı şartlara bağlanmıştır.

DE SINIFI EHLİYET NEDİR?

DE sınıfı ehliyet, D sınıfı ehliyet kategorisinin özel bir türüdür. DE sınıfı ehliyet, D sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek olan araçlara takılan ve azami yük ağırlığı en az 750 kilogram olan römorktan oluşan birleşik bir araçların kullanımına izin veren ehliyet türüdür. DE sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 5 yıldır.

DE sınıfı ehliyete sahip olabilmek için kişinin öncelikle D sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir. Yani D sınıfı ehliyet ile deneyim ve tecrübe kazanan kişi, DE sınıfı ehliyet almaya hak kazanabilir. Ayrıca DE sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin 24 yaşını doldurmuş olmaları da gerekmektedir.

DE SINIFI EHLİYET HANGİ ARAÇLARI KULLANIR?

DE sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek araçların sayısı oldukça fazladır. DE sınıfı ehliyet sahipleri; B, BE, B1, D, D1, D1E, F ve M sınıfı ehliyet kategorilerine ait araçları da kullanabilir. Yani DE sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek araçlar şunlardır:

D sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek olan araçlara takılan ve azami yük ağırlığı en az 750 kilogram olan römorktan oluşan birleşik bir araçlar,
Azami ağırlığı 3.500 kilogram olan römorklar ve römork takılı araçlar,
D1 sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek olan araçlara takılan ve azami yük ağırlığı en az 750 kilogram olan römorktan oluşan birleşik bir araçlar,

Otobüs,
Minibüs,
Otomobil,
Traktör,
Karavan,
Motor bisiklet,
Kamyonet

DE SINIFI EHLİYET KAÇ YAŞINDA ALINIR?

DE sınıfı ehliyet alma yaşı, D sınıfı ehliyet alma yaşı ile aynıdır. Normal otomobil kullanma yaşı 18 iken, DE sınıfı ehliyet alma yaşı 24 olarak belirlenmiştir. Yani DE sınıfı ehliyet almak isteyen bir kişinin 24 yaşını doldurması gerekmektedir.

DE SINIFI EHLİYET ALMA ŞARTLARI

DE sınıfı ehliyet alma şartları şunlardır:

D sınıfı ehliyete sahip olmak,
24 yaşını doldurmuş olmak,
Ehliyet almaya engel bir sağlık sorununa sahip olmamak,
Gerekli ehliyet sınavlarını başarı ile tamamlamak,
Sürücü belgesinin süresiz olarak geri alınmış olmaması,
En az ilkokul mezunu olmak.

DE SINIFI EHLİYET NASIL ALINIR?

DE sınıfı ehliyet almak için ilk olarak ehliyet sınavlarına girmek ve bunları başarı ile tamamlamak gerekmektedir. DE sınıfı ehliyeti alabilmek için birtakım evraklara sahip olmak gerekmektedir. DE sınıfı ehliyet için gerekli evraklar şunlardır:

Nüfus cüzdanı fotokopisi,
Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf,
Kan grubu kartı,
"Sürücü olur" isimli sağlık raporu,
Adli sicil kaydı,
Öğrenim durumunu gösterir belge.

DE SINIFI EHLİYET FİYATLARI

Sürücü kursu: 2.900 TL
Teorik ders saat ücreti: 50 TL
Ders ücreti: 1.700 TL
Direksiyon ders saat ücreti: 335 TL
Ders ücreti: 5,360 TL

DE SINIFI EHLİYET HARÇ FİYATLARI

Harç Ücreti: 4.154,70 TL
Değerli Kağıt Bedeli: 624 TL
Vakıf Payı: 145 TL
Toplam: 4.923,70 TL


EHLİYET SINAVI GİRİŞ ÜCRETLERİ

Ehliyet harçları devlete, ehliyet sınavı ücreti ise MEB’e ödeniyor.

İlk defa ehliyet alanlar için Teorik Sınav Giriş Ücreti: 120 TL
Direksiyon Sınav Giriş Ücreti: 160 TL
Ehliyet yükseltmek için Direksiyon Sınav Ücreti: 160 TL

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ehliyet Ehliyet ile ilgili tüm bilgileri en doğru, en detaylı ve göz alıcı şekilde sizlere sunmak. Ehliyet ve araç sürüş ile ilgili merak ettiğiniz her sonun cevabını ehliyet.info üzerinden verebilmek ve bu alanda tüm isteklerinizi karşılayabilmek için ekip arkadaşlarımız ile birlikte sürekli güncel verileri sizlere sunuyoruz.