Eski Tip Ehliyetler 31 Aralık 2024'te Geçersiz Oluyor!

 0  7
Eski Tip Ehliyetler 31 Aralık 2024'te Geçersiz Oluyor!

Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile 2016 yılından önce alınan eski tip sürücü belgelerinin geçerlilik süresinin 31 Aralık 2024 tarihinde sona ereceği duyuruldu. Bu tarihe kadar yenilenmeyen eski tip ehliyetler geçersiz olacak ve sürücüler trafik cezasına maruz kalacak.

Eski Tip Ehliyet Sahipleri Ne Yapmalı?

Eski tip ehliyet kullanan vatandaşların, ehliyetlerini 31 Aralık 2024 tarihinden önce yenilemeleri gerekiyor. Yenileme işlemleri için Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine randevu alınarak aşağıdaki belgeler ibraz edilmelidir:

  • T.C. Kimlik Kartı
  • Eski tip sürücü belgesi
  • Biometrik fotoğraf
  • Sağlık raporu (Sürücü Belgesi Sağlık Raporu Yönetmeliği'ne uygun)
  • Harç ücreti

Randevu ve Harç Ücreti Hakkında Bilgiler

Ehliyet yenileme işlemleri için Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine online veya telefonla randevu alınabilir. Randevu alma ve harç ücreti ödeme işlemleri için e-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr/edevlet-iki-adimli-dogrulama) veya Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nün https://randevu.nvi.gov.tr/ web sitesi kullanılabilir.

Yenileme İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Sürücü belgesi yenileme işlemi için kişinin en az 18 yaşını doldurmuş olması ve sağlık raporunda uygun olması gerekmektedir.
  • Sağlık raporu, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'ne uygun bir sağlık kuruluşundan alınmalıdır.
  • Randevu sırasında ibraz edilecek biometrik fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve sürücü belgesi fotoğraf standartlarına uygun olması gerekmektedir.
  • Harç ücreti, randevu sırasında kredi kartı veya banka kartı ile ödenebilir.

Yetkililerden Uyarı:

Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yetkilileri, sürücüleri ehliyetlerini son kullanma tarihi dolmadan yenilemeleri konusunda uyardı. Yetkililer, son güne bırakmadan işlemlerin tamamlanması halinde herhangi bir aksaklık yaşanmayacağını da belirtti.

Eski Tip Ehliyetler Hakkında Daha Fazla Bilgi:

Eski tip ehliyetler ve yenileme işlemleri hakkında daha fazla bilgi için Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nün https://randevu.nvi.gov.tr/ web sitesini ziyaret edebilir veya 199 Alo 199 NVG Danışma Hattı'nı arayabilirsiniz.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow