F SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

F sınıfı ehliyetler, traktör için alınan ehliyet türlerinden biridir. Bu ehliyet türü aynı zamanda da kişilerin M sınıfı araçları rahat bir şekilde kullanmasına yardımcı olmaktadır.

 0  140
F SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

Lastik tekerli traktörler için kullanım imkanı sağlayan F sınıfı ehliyet, traktör dışında bir motosiklet türü olan moped kullanımına da izin vermektedir. Ancak bu araçlardan başka araçlarla F sınıfı ehliyet ile trafiğe çıkmak mümkün olmayacaktır.

Ek olarak bu sürücü belgesine sahip olan kişiler M sınıfına ait araçları da rahatlıkla kullanabilmektedir. 10 senelik bir geçerlilik süresi olan F sınıfı ehliyet için herhangi bir tecrübe koşulu bulunmamaktadır.

Ancak elbette kanunen ön görülen yaşın doldurulması gerekmektedir. F sınıfı ehliyet yaş sınırı en az 18 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla bu sürücü belgesini almak isteyen bireyler 18 yaşını tamamlamalıdır.

F Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır? 

F sınıfı ehliyet, traktör kullanmak isteyen kişilerin alacakları ehliyettir. 18 yaşına girmiş olan kişiler rahatlıkla F ehliyet sahibi olabilirler. F sınıfı ehliyete sahip olan kişiler M sınıfı araçları da rahatlıkla kullanabilirler.

F sınıfı ehliyet nasıl alınır diye merak ediyorsanız bu ehliyet türünde kullanılabilecek araç sayısı son derece sınırlı tutulmuştur.

Bu anlamda sadece F sınıfı ve M sınıfında kullanılabilen araçlar ile trafiğe çıkılabilir. F sınıfı sürücü belgesine sahipseniz kullanabileceğiniz araçlar sadece motorlu bisiklet ve traktör olarak tanımlanabilir. Bu yüzden genel olarak traktör sürümü yapmak isteyen vatandaşlar tarafından tercih edilir. 

F Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

İlk etapta ehliyet sınavlarının başarıyla geçilmesinin zorunlu olduğu F sınıfı ehliyette bazı resmi kağıtların toplanması gerekmektedir. Bunun için lazım olacak evraklar şu şekilde sıralanmıştır:

Kan grubunu gösteren kart
Temiz adli sicil kaydı
Nüfus cüzdanının fotokopisi
Güncel 2 adet biyometrik fotoğraf (son 6 içerisinde çekilmiş)
Eğitim durumunu gösteren belge
“Sürücü olur” isimli sağlık raporu

F sınıfına ait sürücü belgesini almak kolay bir süreçtir. Sadece talep edilen şartları yerine getirmeniz beklenir. Eğer herhangi biri eksik olursa F sınıfı ehliyet alma şansınız ortadan kalkacaktır. Sahip olmanız gereken özellikler ise aşağıdaki gibidir.

Öğrenim düzeyinin en az ilkokul olması
Ehliyet almaya engel olabilecek bir sağlık sorununun olmaması
18 yaşının doldurulması
Ehliyetin süresiz olarak geri alınmamış olması
İstenen ehliyet sınavlarını gerekli şekilde tamamlanması

F Sınıfı Ehliyet Alma Yaşı Kaçtır? 

F sınıfı ehliyeti almak isteyen kişilerin 17 yaşını bitirmiş olması ve 18 yaşından gün almış olması gerekmektedir. 

F Sınıfı Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

F sınıfı ehliyet için 17 yaşını tamamlamış, 18 yaşından gün almış olmak gerekmektedir. F sınıfı ehliyet almak için sahip olunması gereken şartlar ise şu şekildedir; 

En az ilkokul mezunu olmak. 

Sürücü evrakı müddetsiz olarak geri alınmamış olmak. 

Dolaysız F sınıfı sürücü evrakı alacak olanlar; 20 saat Trafik ve Etraf Balakası Dersi, 12 saat İlkyardım Dersi, 10 saat Motor ve Vasıta Tekniği Balakası Dersi, 10 saat Direksiyon Eğitimi Dersi görmeleri gerekir. Gördükleri derslerden imtihana tabi yakalanırlar. 

F sınıfı sürücü evrakı olanlardan, A1-A2 sınıfı sürücü sertifikası almak isteyenler; 5 saat Motor ve Vasıta Tekniği Dersi ile 10 saat direksiyon dersinden imtihana tabi yakalanırlar. 

F sınıfı sürücü evrakı olanlardan, B sınıfı sertifika almak isteyenler; 15 saat Trafik ve Etraf Balakası Dersi, 6 saat Motor ve Vasıta Tekniği Dersi ile 20 saat aldıkları derslerden imtihana tabi yakalanırlar. 

F sınıfı sürücü evrakı olanlardan, C, D, E sınıfı sertifika almak isteyenler; 15 saat Trafik ve Etraf Balakası Dersi, 10 saat Motor ve Vasıta Tekniği Dersi ile 45 saati aldıkları derslerden imtihana tabi yakalanırlar. 

Dolaysız F sınıfı sürücü evrakı alacaklar için, Teorik imtihanda İlk Destek Balakası dersinden 30, Trafik ve Etraf Balakası dersinden 40, Motor ve Vasıta Tekniği dersinden 30 sual sorulmaktadır. İmtihan süresi 130 dakikadır. 

F SINIFI EHLİYET FİYATLARI

Sürücü kursu: 2.900 TL
Teorik ders saat ücreti: 50 TL
Ders ücreti: 1.700 TL
Direksiyon ders saat ücreti: 335 TL
Ders ücreti: 5,360 TL

F SINIFI EHLİYET HARÇ FİYATLARI

Harç Ücreti: 4.154,70 TL
Değerli Kağıt Bedeli: 624 TL
Vakıf Payı: 145 TL
Toplam: 4.923,70 TL


EHLİYET SINAVI GİRİŞ ÜCRETLERİ

Ehliyet harçları devlete, ehliyet sınavı ücreti ise MEB’e ödeniyor.

İlk defa ehliyet alanlar için Teorik Sınav Giriş Ücreti: 120 TL
Direksiyon Sınav Giriş Ücreti: 160 TL
Ehliyet yükseltmek için Direksiyon Sınav Ücreti: 160 TL

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ehliyet Ehliyet ile ilgili tüm bilgileri en doğru, en detaylı ve göz alıcı şekilde sizlere sunmak. Ehliyet ve araç sürüş ile ilgili merak ettiğiniz her sonun cevabını ehliyet.info üzerinden verebilmek ve bu alanda tüm isteklerinizi karşılayabilmek için ekip arkadaşlarımız ile birlikte sürekli güncel verileri sizlere sunuyoruz.