M SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

M Sınıfı Ehliyet: iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir. Ayrıca M sınıfı ehliyet 16 yaşını doldurmuş, 2-3 veya 4 tekerlikli motorlu bisiklet (MOPED) sürmek isteyenlerin alması gereken ehliyet çeşididir.

 0  29
M SINIFI EHLİYET ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

M sınıfı sürücü belgesi motorlu bisiklet araçları kullanacaklara verilir. M Sınıfı ehliyet küçük sayılabilecek tip motorsikletlerin kullanılabilmesi için alınması gereken belgedir. Karayolları Trafik yönetmeliğinde bu araçlara “MOPED” denilmektedir. Aşağıda özellikleri yazan motorsiklet bir örnektir. Bu motorsiklet standartlarında bir aracı kullanmak istiyorsanız M sınıfı bir ehliyet almak zorundasınız.

M sınıfı ehliyetin geçerlilik Süresi: 10 Yıl olup 16 yaşından itibaren alınabilir. Adayların ilkokul mezunu şartı aranmaktadır. sürebilecekleri araç türü Motorbisiklet (MOPED) olup azami hızı 45 Km/h dir.


Geniş bir açı ile M sınıfı ehliyeti olanlar; 2-3-4 tekerlekli olan ve 45 Km’yi geçmeyen, içten yanmalı ise silindir hacmi 50 santimetre küpü geçmeyen, elektrikli ise Sürekli Nominal gücü 4KW’yı geçmeyen, 4 tekerlekli ise net ağırlığı 350 KG’yi geçmeyen ve L1 L2 veL6 sınıfı araçlar Moped sınıfı araçları kullanabilirler.

M sınıfı araçlara bakarsak eğer; Azami hızı 45 km/ hızı geçmeyen içten yanmalı motorlu yada elektirik motorlu 350 kg altında olan motorlu bisikletler girmektedir. Bu motorlu bisiklet içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 metreküpü geçmemesi, elektrik motorlu ise nominal gücü 4 kv’yı geçmemesi gerekmektedir.

M Sınıfı Ehliyet Sürücü Belgesi için şartlar;

Kullanılacak Araç : Motosiklet ( Maximum 4 KW yada 50 metreküp silindir hacimli )
Diğer Araçları Kullanma Yetkisi :Olmayacak
Yaş Sınırı: 16 Yaşını Bitirmiş Olmalı
Tahsil Durumu : En Az İlkokul Mezunu Olmak
Sağlık Şartı: Herhangi bir sağlık kurumundan Sağlık raporu almak zorundasınız.

Ayrıca yukarıda tanımladığımız Motorbisikleti tüm ehliyet sınıfları kullanabilmektedir. Ehliyeti olmayan kişiler ise kullanamamaktadır. En alt sınıf ehliyet çeşidi M sınıfıdır.

M Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Sürücü kursuna kayıt olunmalı
Kurs sonrası sınava girilir
Direksiyon sınavına girilir
Sınavaları kazanırsanız ehliyet almaya hak kazanırsınız
Sonrasında sürücü kursunuzdan dosyanızı alın
İnternetten ehliyet randevusu alınmalı
Ehliyet belge ve harç ücretleri ödenir
Sonrasında M sınıfı ehliyetiniz adresinize gönderilecektir.

M Sınıfı Ehliyet Ücretleri; M sınıfı ehliyet ücretleri illlere göre değişmekte olup ortalama kurs ücreti 1000 TL’dir. Ek direksiyon dersi 56 TL’dir. M sınıfı ehliyet sınav ücreti 70 TL
M sınıfı ehliyet direksiyon sınavı80 TL’dir.

Lütfen Kask Takmadan Yola Çıkmayınız. Araçlarda emniyet kemeri Motorsiklette Kask hayatınızı Kurtarır.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ehliyet Ehliyet ile ilgili tüm bilgileri en doğru, en detaylı ve göz alıcı şekilde sizlere sunmak. Ehliyet ve araç sürüş ile ilgili merak ettiğiniz her sonun cevabını ehliyet.info üzerinden verebilmek ve bu alanda tüm isteklerinizi karşılayabilmek için ekip arkadaşlarımız ile birlikte sürekli güncel verileri sizlere sunuyoruz.