OTOMATİK VİTES ARABA EHLİYETİ ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

Otomatik otomobil kullanacaklara verilen B-B sınıfı otomatik ehliyet için yaş sınırı 18’dir. M, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Motor bisiklet, 4 tekerlik motosiklet ve traktör kullanabilirler. Azami yüklü ağırlığı 4.250 kg olan birleşik araçları kullanabilirler.

 0  887
OTOMATİK VİTES ARABA EHLİYETİ ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

B sınıfı ehliyet belgesi sahibi sürücüler; otomobil ve kamyonet yanında M sınıfı ehliyet, B1 sınıfı ehliyet ve F sınıfı ehliyet sahibi kişilerin kullanmış oldukları araçları kullanabilmektedirler.

Ehliyetini 2016 yılından önce alan sürücüler otomatik veya manüel araç kullanabilmek için manüel vitesli araçlarla eğitim alıp sınavlara da bu araçlarla girmek zorundaydı. 2016 yılı itibariyle yönetmelikte yapılan değişikle sürücü adayları istemeleri halinde otomatik vitesli araç kullanabilmek için sürücü kursuna başvuru yapabilir ve sadece otomatik araçlarla eğitimlerini tamamlayarak sınava da bu araçlarla girip ehliyetlerini alma hakkı kazandılar 

Yani otomobil, kamyonet, motorlu bisiklet, 4 tekerli motosikler (ATV gibi. ) ve traktör kullanabilirler. Pikap tarzı araçları da bu ehliyet sınıfı ile kullanabilirsiniz.

Yeni sistem ile hayatımıza giren bir kavram da direksiyon sınavına hangi araçla girdiğinizdir. Şayet direksiyon sınavı otomatik vites bir araçla katılırsanız, tarafınıza otomatik vites ehliyeti verilir ve B ehliyetiniz ile manuel araç kullanamazsınız. Fakat standart prosedürlere uyarak manuel bir araçla sınava katılırsanız alacağınız ehliyet ile otomatik vites araçları da kullanabilirsiniz.

B sınıfı ehliyet 6 teker araç kullanabilir mi : B sınıfı sürücü belgesi ile otomobil, kamyonet ve traktör kullanabilirsiniz. Bu araçlardaki tekerlek sayısı önemsizdir. Ancak bu araçlara römork takarsanız BE ehliyet almanız gerekir.

“B sınıfı ehliyet ile minibüs kullanılabilir mi” oldukça sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Eski sistemde B sınıfı ehliyet sahibi sürücüler ayrıca minibüs de kullanabiliyorlardı. Ancak bu durum yeni sistemde kaldırıldı. Crafter ve dolmuş ya da transporter da minibüs sınıfına girdiği için bu ve benzeri araçlar B sınıfı ile kullanılamaz.

B ehliyet ile motor kullanılır mı ? : B sınıfı ehliyet ile sadece moped tarzı motosikletleri kullanabilirsiniz. M sınıfına giren motorlar harici motorları bu ehliyet sınıfı ile kullanamazsınız.

B sınıfı ehliyet alma şartları, yaşı nedir?

Otomobil kullanabilmek için gerekli olan B sınıfı sürücü belgesi almak için bazı şartları sağlamanız gerekiyor.

- En az ilkokul mezunu olan,
- 18 yaşını doldurmuş olan,
- Otomobil kullanmasına engel bir sağlık durumu olmayan,
Her vatandaşımız B sürücü belgesi almak için müracaatlarını gerçekleştirebilir. Peki ama b ehliyet almak ne kadar sürer, alma süreci nasıldır?

B sınıfı ehliyet nasıl alınır?

B sınıfı ehliyet almak için öncelikle yukarıdaki şartları sağlıyor olmanız gerek. Bu şartları sağlayanlar bir sürücü kursuna yazılmalılar. Ülkemizde ehliyet alabilmek veya ehliyetini yükseltmek için sürücü kursuna yazılarak buradaki eğitimleri almanız şarttır. 

Bu eğitim aşamasından sonra ise ehliyet sınavı ile direksiyon sınavına katılmalısınız. İki sınavı da başarı ile geçerseniz nüfus müdürlüğünden randevu alarak ehliyetinizi çıkarmak için başvuru yapmanız gerekecek. 

Yeni B ehliyetiniz bu başvurunun ardından kayıtlı adresinize 2 hafta içerisinde kargo ile gönderilecektir. Tüm bu süreç 2 ile 3 ay arasında sürmektedir. Sizden istenilen belgeleri ve tüm bu süreci adım adım detaylı olarak anlattığımız Ehliyet Alma Aşamaları sayfamıza göz gezdirmenizi öneriyoruz.

B SINIFI EHLİYET FİYATLARI

Sürücü kursu: 2.900 TL
Teorik ders saat ücreti: 50 TL
Ders ücreti: 1.700 TL
Direksiyon ders saat ücreti: 335 TL
Ders ücreti: 5,360 TL

B SINIFI EHLİYET HARÇ FİYATLARI

Harç Ücreti: 2.489,90 TL
Değerli Kağıt Bedeli: 624 TL
Vakıf Payı: 145 TL
Toplam: 3.258,9 TL

EHLİYET SINAVI GİRİŞ ÜCRETLERİ

Ehliyet harçları devlete, ehliyet sınavı ücreti ise MEB’e ödeniyor.

İlk defa ehliyet alanlar için Teorik Sınav Giriş Ücreti: 120 TL
Direksiyon Sınav Giriş Ücreti: 160 TL
Ehliyet yükseltmek için Direksiyon Sınav Ücreti: 160 TL

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ehliyet Ehliyet ile ilgili tüm bilgileri en doğru, en detaylı ve göz alıcı şekilde sizlere sunmak. Ehliyet ve araç sürüş ile ilgili merak ettiğiniz her sonun cevabını ehliyet.info üzerinden verebilmek ve bu alanda tüm isteklerinizi karşılayabilmek için ekip arkadaşlarımız ile birlikte sürekli güncel verileri sizlere sunuyoruz.