SÜRÜCÜ KURSLARINA ZAM GELDİ Mİ?

Ehliyet alacaklara kötü haber; sürücü kursları zamlanıyor. 10 bin 500 TL olan sürücü kursu fiyatları, 12 Ağustos’tan itibaren 13 bin TL olacak. 1 Ocak’ta ise 20 bini aşması öngörülüyor…

 0  173
SÜRÜCÜ KURSLARINA ZAM GELDİ Mİ?

Ehliyet alacaklar acele edin: Sürücü Kursu fiyatlarının zamlanacağı tarih açıklandı

Vergi artışları ve akaryakıt zamlarının ardından hemen her kalem fiyatlarında görülen güncellemelere sürücü kursları da dahil oldu. Ehliyet alacaklara kötü haber; sürücü kursları zamlanıyor. 10 bin 500 TL olan sürücü kursu fiyatları, 12 Ağustos’tan itibaren 13 bin TL olacak. 1 Ocak’ta ise 20 bini aşması öngörülüyor…

İŞTE O TAHMİN

Sürücü kursu sahipleri, yeni dönem kurs fiyatları ve sektörün sorunları hakkında gazetemize bilgi verdi. Bulut “Fiyatların durmayacağını düşündüğüm gibi, 1 Ocak tarihinden itibaren 21 binlere kadar çıkacağını tahmin ediyorum” dedi.
2020 yılı sonuna kadar 6 ayda olmak üzere yılda 2 kere fiyat artışı oluyordu. Bu şekilde bir sistem vardı. Son 3 ayda ise fiyatlar hemen hemen ayda bir kere olacak şekilde değişiyor. 12 Ağustos tarihine kadar 10 bin 500 olan ehliyet kursu ücreti, 12 Ağustos tarihi itibari ile 13 bin olacak. 
Fiyatların durmayacağını düşündüğüm gibi, 1 Ocak tarihinden itibaren 21 binlere kadar çıkacağını tahmin ediyorum. Vatandaşlar şu an vermiş olduğumuz fiyattan bile memnun değilken bu fiyat konusundaki tepkilerini de az çok kestirebiliyorum. Sadece kursa verilen ücretle kalmıyor, adaylar sınava giriş içinde belli bir ücret yatırıyor. Bu ücreti de hesaplamanın içine dahil ettiğimiz zaman maliyetin toplam 15 bin TL’ye kadar çıkacağını söyleyebiliriz.

EHLİYET KURSU BAŞVURULARI YARI YARIYA DÜŞÜŞ YAŞANDI

Artan fiyatlardan dolayı eski yoğunluğun olmadığını dile getiren sürücü kursu sahipleri, “Son 3 aya kadar alışmış olduğumuz bir kalabalık vardı. Şu an bu kalabalık yok. Talep azaldı, neredeyse yarı yarıya düşüş yaşandı. 
Yılbaşından önce dönem oldukça yoğun geçmişti. Fiyat o zamanlar oldukça uygundu. 2022 yılının kasım ve aralık ayında müthiş bir yoğunluk vardı. Sebebi ise yılbaşında zam gelecek olmasıydı. O zaman 3 bin gibi fiyatlardan 7 bin oldu, o süreden sonrada hızlı bir şekilde ilerledi. Fiyatlarda çok hızlı bir değişim oluyor, ipin ucunu tutamıyoruz” şeklide konuştular.
Sürücü kurslarının en önemli giderlerinin yakıt ve personel olduğunu vurgulayan yetkili, “Artan kiraları saymıyorum bile kiralar yakıta göre devede kulak kalıyor. 3 ay önce 21 TL olan yakıt, şu anda 36 TL. Bu hızlı değişim ister istemez kurs fiyatlarını da vuruyor. 
Bazı aylar oluyor ki gelen gideni karşılamıyor. İçeri girmek durumunda kalıyoruz. Açıkçası endişeliyim. Yıllardır bu işin içindeyim, bu denli bir artış yaşanmamıştı. Fiyatlarda artış oluyordu, fakat bu kadar sarsmıyordu. 3 aydır bir düşüş içerisindeydim. Genel olarak çevredeki kurslara bakıyorum, onların durumu da benden farksız. 
Bu gelen fiyat değişikleri baya etkilemişti. 12 Ağustos’ta da gelecek olan artışın tamamen etkiyeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ehliyet Ehliyet ile ilgili tüm bilgileri en doğru, en detaylı ve göz alıcı şekilde sizlere sunmak. Ehliyet ve araç sürüş ile ilgili merak ettiğiniz her sonun cevabını ehliyet.info üzerinden verebilmek ve bu alanda tüm isteklerinizi karşılayabilmek için ekip arkadaşlarımız ile birlikte sürekli güncel verileri sizlere sunuyoruz.